Kolory zorzy polarnej


Czerwony: na najwyższych wysokościach wzbudzony tlen atomowy emituje przy 630 nm (czerwony)Niewielka liczba atomów tlenu i stopniowe zmniejszanie się ich stężenia powoduje słaby wygląd górnych części „zasłon”. Szkarłatny, karmazynowy i karminowy to najczęściej spotykane odcienie czerwieni zorzy polarnej.

Zielony: Na niższych wysokościach częstsze zderzenia tłumią tryb 630 nm (czerwony): dominuje raczej emisja 557,7 nm (zielona). Dość wysokie stężenie tlenu atomowego i większa wrażliwość oczu na zielono sprawiają, że najczęściej występują zorze zielone. Wzbudzony azot cząsteczkowy (azot atomowy jest rzadki ze względu na wysoką stabilność cząsteczki N2) odgrywa tutaj rolę, ponieważ może przekazywać energię przez zderzenie do atomu tlenu, który następnie wypromieniowuje ją na zieloną falę. (Czerwony i zielony również mogą się ze sobą mieszać, tworząc różowe lub żółte odcienie). Gwałtowny spadek stężenia tlenu atomowego poniżej około 100 km jest odpowiedzialny za gwałtownie wyglądający koniec dolnych krawędzi zasłon. Obie długości fal 557,7 i 630,0 nm odpowiadają zakazanym przejściom tlenu atomowego, powolnemu mechanizmowi odpowiedzialnemu za stopniowanie (odpowiednio 0,7 si 107 s) rozbłysków i zanikania.

Niebieski: na jeszcze niższych wysokościach tlen atomowy jest rzadkością, a azot cząsteczkowy i zjonizowany azot cząsteczkowy przejmują kontrolę nad emisją światła widzialnego, promieniując na dużej liczbie długości fal zarówno w czerwonych, jak i niebieskich częściach widma, z 428 nm (niebieski) bycie dominującym. Niebieskie i fioletowe emisje, zwykle przy dolnych krawędziach „zasłon”, pojawiają się na najwyższych poziomach aktywności słonecznej. [28] Przemiany azotu cząsteczkowego są znacznie szybsze niż przemiany tlenu atomowego.

Ultrafiolet: Promieniowanie ultrafioletowe z zorzy polarnej było obserwowane przy użyciu wymaganego sprzętu.

Podczerwień: Promieniowanie podczerwone, o długościach fal znajdujących się w oknie optycznym, jest również częścią wielu zórz polarnych.

Żółty i różowy to mieszanka czerwieni i zieleni lub niebieskiego. W rzadkich przypadkach można zobaczyć inne odcienie czerwieni, a także pomarańczy; żółto-zielony jest umiarkowanie powszechny.